Przejdź do treści

II Konferencja „Bezpieczeństwo i Zdrowie w Pracy”

Prelegenci

mgr-inz.-Tomasz-Klawikowski

Tomasz Klawikowski

Kierownik Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia, Uniwersytet Gdański

Absolwent Akademii Pożarniczej w Warszawie oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Ukończył studia podyplomowe bhp na Politechnice Gdańskiej oraz z bezpieczeństwa procesów przemysłowych na Politechnice Łódzkiej. Z 20-letnim doświadczeniem zawodowym – początkowo związany z jednostką straży pożarnej w porcie gdańskim, następnie przez wiele lat z branżą Oil & Gas. Pełnił m.in. funkcję kierownika służby BHP i prewencji pożarowej w rafinerii gdańskiej. Był również liderem BHP przy realizacji Projektu EFRA – jednego z największych projektów inwestycyjnych w polskim przemyśle. Praktyk z doświadczeniem operacyjnym w zakładzie dużego ryzyka, auditor ZSZ, doradca DGSA. Obecnie zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim. Laureat nagród przyznawanych przez PIP – zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Od kilku lat koncentruje się na doskonaleniu systemów zarządzania BHP oraz rozwoju kultury bezpieczeństwa pracy.

Jerzy Auksztol

prof. UG, dr hab. Jerzy Auksztol

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku

Grabowski Paweł

Paweł Grabowski

Z-ca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru

Posiada ponad 30 letnie doświadczenie inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy. Obecnie pełni obowiązki Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku. Inżynier elektryk okrętowy, absolwent studiów podyplomowych „ Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy” – CIOP PIB. Od wielu lat propaguje wprowadzanie systemowych rozwiązań w zakresie zarządzania BHP.

Agnieszka Gorczyńska

Agnieszka Gorczyńska

Prokurator

Prawnik, psychotraumatolog; na co dzień wykonująca zawód prokuratora, prowadzi i nadzoruje postępowania karne, a także zajmuje się działalnością pozakarną prokuratora; posiada wieloletnie doświadczenie dydaktyczne w szkoleniu aplikantów, funkcjonariuszy Policji, lekarzy i pracowników instytucji pomocowych, a także doświadczenie akademickie i naukowe.

Dorota Żeromska-Mielniczuk

Dorota Żeromska-Mielniczuk

Główny Specjalista, Główny Urząd Statystyczny

Od ponad 20 lat zajmuje się tematyką warunków pracy, posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą wypadków przy pracy, koordynuje i prowadzi badanie Z-KW.

prevPhoto

dr Szymon Ordysiński

Asystent w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB), Zakład Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy

Zaangażowany w realizację wielu prac naukowo-badawczych mających na celu opracowywanie metod i narzędzi wspomagających zarządzanie bhp, w tym przede wszystkim związanych z analizą danych statystycznych dotyczących wypadków przy pracy, teoriami przyczynowości wypadkowej, systemem rejestracji danych dotyczących wypadków przy pracy, metodami badania wypadków oraz wpływem czynników psychospołecznych na powstawanie wypadków przy pracy. W ostatnich latach zajmuje się zagadnieniem wpływu zaufania organizacyjnego na bezpieczeństwo pracy.

Szymon Kokot

Szymon Kokot

Fundator i Prezes Fundacji „cfbt.pl”

Starszy brygadier w stanie spoczynku Szymon Kokot przeszedł na emeryturę z Państwowej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej jako Zastępca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w 2024 roku, po 25 latach służby. Posiada wykształcenie w dziedzinie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego (inżynier i magister inżynier). Jest również ekspertem ds. bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nauczycielem dyplomowanym. Pracował na szczeblu krajowym, tworząc system gaszenia pożarów w Polsce, koordynował szkolenie instruktorów GP w kraju, zaprojektował jednolitą infrastrukturę szkoleniową dla całej Polski, napisał kilka podręczników i dziesiątki artykułów. Jako pierwszy polski strażak pełnił służbę w CERN (Europejska Agencja Badań Jądrowych, Genewa, Szwajcaria), gdzie był oficerem szkoleniowym (2016-2017), projektując ramy kompetencyjne i dostosowany do potrzeb system szkoleniowy dla Straży Pożarnej CERN po jej restrukturyzacji. Przez 2 lata (2022-2023) był wiceprzewodniczącym zespołu problemowego Komendanta Głównego PSP ds. profilaktyki nowotworowej strażaków. Był prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oddział w Olsztynie. Jest fundatorem i prezesem Fundacji „cfbt.pl”, która zapewnia możliwości rozwoju dla strażaków i realizuje wiele przedsięwzięć w zakresie profilaktyki nowotworowej dla strażaków, w tym międzynarodowe konferencje online. Zorganizował wiele wydarzeń krajowych i międzynarodowych, w tym dwie edycje International Fire Instructors Workshop w Polsce (2014, 2024). Uczestniczył w kilku wydarzeniach IFIW na świecie (2015, 2018, 2023), a także w szkoleniach, konferencjach i warsztatach w wielu krajach (m.in. w Rumunii, Niemczech, Litwie, Anglii, Finlandii, Francji, Szwajcarii, Izraelu, Chorwacji, Portugalii, Australii, Japonii, Chinach). Obecnie kończy doktorat, który koncentruje się na zagrożeniach związanych z promieniowaniem cieplnym dla strażaków. Tworzy podcast motywacyjny dla strażaków, organizuje honorowe wspinaczki po schodach upamiętniające zamachy z 11 września 2001 r., międzynarodowe zawody ratownicze i wiele innych przedsięwzięć. Interesuje się psychologią, motywacją, etyką mundurową, komunikacją i rozwojem osobistym.

Patryk Baraniak

Patryk Baraniok

Kierownik Biura Zarządzania BHP i PPOŻ.  Grupa Energa S.A.

Menadżer z 20-letnim doświadczeniem w kierowaniu zespołami BHP i PPOŻ oraz zarządzaniu projektami wdrożeniowymi w tym obszarze w dużych podmiotach z branży energetyki oraz budownictwa. Od wielu lat zajmuje się praktycznymi aspektami kreowania i wdrażania strategii oraz polityk w obszarze BHP i PPOŻ, a także tworzenia narzędzi do ich realizacji i monitorowania. Od ponad 10 lat związany z Grupą Energa. Od 2022 kierownik Biura Zarządzania BHP i PPOŻ w Enerdze SA. W latach 2015 – 2021 kierownik Biura Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w spółce Energa Operator SA. Pełnił tam też funkcję pełnomocnika Zarządu ds. Systemu Zarządzania BHP. Członek wielu stowarzyszeń i zespołów eksperckich zajmujących się zagadnieniami bezpieczeństwa pracy. Absolwent Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Kania Całus Dorota

lek. med. Dorota Całus-Kania

Kierownik Działu Orzecznictwa i Chorób Zawodowych, WOMP w Gdańsku

Lekarz chorób zakaźnych i specjalista medycyny pracy. Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku. Od 20 lat pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku, zajmujący się orzecznictwem w zakresie chorób zawodowych, odwołaniami od orzeczeń lekarskich, wydawaniem opinii lekarskich dla potrzeb sądowych oraz szkoleniami lekarzy i pielęgniarek służby medycyny pracy. Ponadto pełni funkcję kierownika Działu Orzecznictwa i Chorób Zawodowych oraz Przewodniczącej Zespołu ds. Planowania Szkoleń. Zastępca Przewodniczącego Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy. W przeszłości przez 8 lat pracowała w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, pełniąc funkcję kierownika sekcji chorób zawodowych, rzecznika prasowego oraz przewodniczącej komisji ds. nadzoru nad jakością działalności dydaktycznej w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy. Przez 15 lat prowadziła gabinet lekarski w zakresie medycyny pracy i pracowała jako lekarz profilaktyk w jednostkach podstawowych służby medycyny pracy oraz przez 3 lata pełniła funkcję kierownika zakładu usług medycznych, prowadzącego opiekę ogólnolekarską dla dzieci i dorosłych w systemie wizyt domowych.

Jarosław Wójcik

Jarosław Wójcik

Kierownik Działu Technicznego w Urzędzie Dozoru Technicznego

Od 2003 r. inspektor Urzędu Dozoru Technicznego w Gdańsku. Obecnie kieruje działem technicznym zajmującym się urządzeniami transportu bliskiego. Absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej . Ukończył również studia podyplomowe w zakresie spawalnictwa i zarządzania firmą. Prowadzi szkolenia i chętnie dzieli się wiedzą zawodową.

prevPhoto

mgr inż. Agnieszka Nawracaj

Naczelnik Wydziału Koordynacji, Analityki i Wsparcia Usług Świadczeniowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku.

Absolwentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Prawa i Funduszy Unii Europejskiej na Politechnice Gdańskiej oraz w zakresie  Ubezpieczeń Społecznych na Uniwersytecie Gdańskim. Od 24 lat związana z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w pionie świadczeń emerytalno-rentowych.

Izabela Wilant (2)

Izabela Wilant

Specjalista ds. Likwidacji Szkód, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi sp. z o.o.

Ekspertka związana z branżą ubezpieczeniową już od 2008 roku. Od lat skutecznie łączy wiedzę techniczną z praktycznym podejściem do likwidacji szkód. Jej doświadczenie obejmuje zarówno standardowe przypadki, jak i skomplikowane szkody korporacyjne, wymagające indywidualnego podejścia i strategicznego spojrzenia. Od 2020 roku pracuje w STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi sp. z o.o. w Sopocie, gdzie odpowiada za obsługę szkód korporacyjnych z zakresu: ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk (PD), sprzętu elektronicznego od awarii i uszkodzeń (EEI), utraty zysku w następstwie szkody w mieniu (BI), maszyn i urządzeń od uszkodzeń (MB), OC z tytułu prowadzenia działalności, OC pracodawcy, OC zarządzającego portem lotniczym, OC za szkody mające postać czystych strat finansowych, casco pojazdów szynowych, a także ubezpieczeń komunikacyjnych (OC ppm, AC, ZK) i podróżnych za granicą (NNW/KL, opóźnienie środka transportu, bagaż). Poza pracą operacyjną angażuje się w edukację: prowadzi szkolenia i warsztaty dla klientów, a także wykłady akademickie. Chętnie dzieli się wiedzą, koncentrując się na praktycznych aspektach identyfikacji ryzyk ubezpieczeniowych oraz efektywnego zarządzania procesem likwidacji szkód. W swojej pracy podkreśla kluczową rolę ubezpieczeń jako integralnego elementu systemu zarządzania bezpieczeństwem w organizacji.